בייסבול ופוטבול

בייסבול ופוטבול (ספורט אמריקאי)

יוני 17, 2019

כל מי שמכיר את התרבות האמריקאית המודרנית, יודע שאחד הדברים הבולטים, החשובים ביותר שלה, אחת "הדתות" של האמריקאים הוא ספורט, ואין ספק שבתוכה בולטים מעל לכל בייסבול ופוטבול, שני מקצועות שנחשבים לספורט אמריקאי אשר רק במדינות ספורות מחוץ לארצות הברית משחקים אותם.

להבדיל מענפי ספורט אחרים, דוגמא כדורסל שנחשב מאוד פופולארי בארה"ב אך כך במדינות רבות אחרות בעולם, הוקי שנחשב פופולארי במדינות קרות או כדורגל שלמרות ניסיונות אמריקאיים רבים עדיין נתפס כספורט אירופאי, הרי שבייסבול ופוטבול הם ספורט אמריקאי לגמרי, והאהבה עליהם מתחילה מגיל צעיר כשהורים לוקחים את הילדים שלהם למשחקים של הקבוצה המקומית ביישוב בו הם גרים, משחקים איתם בפארק או בחצר של הבית, וצופים ביחד בטלוויזיה במשחקי הליגה השונים.  כל משפחה אמריקאית טיפוסית נוהגת לצפות בסדרת משחקי הוורלד סייריס, משחקי הגמר של ליגת הבייסבול האמריקאית או במשחקי החג של הפוטבול וכמובן במשחק הסופרבול השנתי, שהפך זה מכבר ליום חג אמריקאי.

בשני המקרים, גם בייסבול וגם פוטבול, מדובר בהרבה יותר מספורט רגיל, הרבה יותר משחקנים ומאמנים, מדובר בתרבות שלמה. תרבות שיש לה היסטוריה עם אגדות וסיפורים, שחקנים וקבוצות שהפכו להיות גיבורים של ממש, חלומות של ילדים במקומות שונים שזוכים להגשים אותם ולהפוך להיות שחקנים מפורסמים שמככבים במגרשים השונים, ומעבר לזה יש כמובן הרבה מאוד כסף, במיוחד משידורי הטלוויזיה והפרסומות, תהילה וכל מה שכרוך בכך.

מי שמכיר את עולם הספורט האמריקאי יודע שאין מקבילה לכך בשום מקום אחר בעולם, לא במבנה, לא בסגנון, לא באיכות ולא בשפע. להבדיל ממדינות אחרות, ספורטאים, בפרט בפוטבול ובייסבול, מגיעים לקבוצות דרך המכללות וכבר שם הם זוכים לתהילה, כאשר הם מובילים את הקבוצות שלהם להצלחות. אותם שחקנים עוברים לאחר מכן לקבוצות המקצועיות ושם הם כבר זוכים לתהילה הרבה יותר גדולה, ואם מדובר בשחקנים גדולים באמת, אז הם משאירים חותם בלתי נשכח על המשחק ועל ההיסטוריה שלו. כך הם משאירים חותם גם על התרבות האמריקאית כולה, כפי שעשו לא מעט שחקנים לפניהם.