בייסבול

יוני 17, 2019

בשביל להבין מה זה בייסבול בכלל ומה זה בייסבול לאמריקאים בפרט, מספיק לראות את המשמעות של ניו יורק יאנקיס בסיפור האמריקאי, צריך להבין את החשיבות של דמויות כמו בייב רות',  ג'ו דיאמג'ו, מיקי מנטל, יוגי ברה, ואלה רק חלק מהשמות שהפכו לאגדה בחייהם.
חלקם כיכבו לא מעט בסרטים, סדרות טלוויזיה, ספרים ואפילו בשירים של מוזיקאים שונים. עד כדי כך הם הפכו להיות דמויות חשובות בתרבות האמריקאית, עד כדי כך בייסבול מוטמע עמוק כל כך בסיפור האמריקאי.

בייסבול (כדור בסיס בעברית), הוא משחק בו שתי קבוצות נאבקות זו מול זו, כשלכל קבוצה יש תשעה שחקנים, והמטרה שלהן היא לחבוט כמה שיותר כדורים מוצלחים בשביל להשלים כמה שיותר סיבובים מלאים (הום ראן) ובכך לתפוס את כל הבסיסים. המשחק נערך במשחק תשעה סיבובים או עד שובר שוויון.

שתי הקבוצות מחולקות בין קבוצת התקפה (הקבוצה החובטת) וקבוצת הגנה (הקבוצה שמגישה). ישנו מגיש שזורק את הכדור לחובט אשר אמור לתת את המכה הכי חזקה וטובה שהוא יכול, במטרה שהכדור יהיה כמה שיותר רחוק מהשחקנים שאמורים לתפוס אותו. בזמן שהכדור באוויר, הוא אמור להשלים סיבוב ריצה. אם הוא משלים סיבוב שלם, אז הוא עשה הום ראן. אם הוא מתחיל את הסיבוב, והקבוצה המגישה מצליחה לתפוס את הכדור, אז המטרה שלו להגיע לבסיס לפני שהוא נפסל, כלומר, לפני שהמגישים זורקים את הכדור לבסיס בו הוא נמצא. צריך לציין, מלבדו גם שחקנים אחרים שנמצאים על בסיסים שונים במגרש, יכולים לרוץ מבסיס לבסיס, עד שהם משלימים את הסיבוב.

אם החובט לא מצליח לחבוט את הכדור או לחילופין, אחד השחקנים תופס את הכדורים שלו, אז הוא נפסל. כמו כן, אם שחקן מצליח למנוע משחקן אחר להגיע לבסיס שלו, אז הוא למעשה פוסל אותו.

על המגרש והציוד של המשחק

מגרש בייסבול בנוי בצורה שמשלבת משולש עם עיגול באחת הזוויות, משם מבצעים את החבטה. למעשה קיימים מגרש בתוך מגרש, יש את המגרש של הבסיסים, ויש את המגרש החיצוני שלו, גם לשם אפשר לחבוט את הכדור במטרה להרחיק אותו ככל שניתן מהבסיסים. השחקנים עצמם מפוזרים בין הבסיסים השונים.

הציוד של המשחק הוא די בסיסי, מדובר בכפפה בעזרת אפשר לתפוס את הכדור, מחבט בייסבול וכדור בקוטר 75 מ"מ. בדרך כלל שחקנים נוהגים לחבוש כובע של הקבוצה וללבוש מדים שלה כמובן.  כמו כן השחקנים לובשים מסכה מיוחדת בשביל להגן על הפנים שלהם.

מלבד שחקנים, ישנם שופטים שמוודאים שהכל נעשה על פי החוקים. כמו כן כיום במשחקים השונים אפשר למצוא אינספור גורמים שסוקרים את המשחק דרך מצלמות ומסכמים את הסטטיסטיקה של כל שחקן ושחקן, המידע עובד אל אתרי האינטרנט ורשתות התקשורת השונים, בצורה כזו אפשר לסקר כל שחקן, לבדוק את התפוקה שלו ולעשות השוואות בינו לבין שחקנים אחרים.