כדור בסיס – חוקי משחק הבייסבול האמריקאי

מאי 24, 2020

ארצות הברית היא מדינת ספורט. אין מדינה בעולם שיש בה תרבות ספורט כל כך מפותחת, כל כך איכותית ומקצועית, מגיל צעיר, בתי ספר יסודיים, דרך תיכונים, מכללות ועד לליגות המקצועיות. ההוכחה לכך היא כמות התארים שספורטאים אמריקאים זוכים בהם בתחרויות שונות ובפרט באולימפיאדות, הוכחה נוספת לכך היא, כמות הספורטאים המקומיים וכמות הספורטאים הזרים שמבקשים להשתלב בליגות האמריקאיות המקצועיות.

אך מכל מקצועות הספורט, אין מקצוע שמסמל ונחשב לאמריקאי, כמו כדור בסיס, קרי בייסבול. זה נכון, שיש ליגות מקצועיות יותר פופולאריות, כמו למשל ליגת הכדורסל המקצועית (NBA) וזה נכון שאירוע הספורט הגדול והנוצץ ביותר הוא סופרבול, משחק הגמר של ליגת הפוטבול האמריקאי, אך אם יצטרכו לאפיין את התרבות האמריקאית דרך ספורט, סביר להניח שיעשו זה דרך הבייסבול.

חשוב לציין, בייסבול+פוטבול הם משחקים שהומצאו בארצות הברית, ומלבדה, הוא משוחק במעט מאוד מדינות ובוודאי לא ברמה דומה. 

מה עומד מאחורי המשחק

הרעיון במשחק כדור בסיס הוא מאוד, ישנן שתי קבוצות שמתחרות זו בזו, על פני מגרש בצורת אליפסה, כאשר שחקן אחד זורק את הכדור לעבר השחקן של הקבוצה היריבה שבידו יש מחבט, הוא אמור להכות את הכדור כמה שיותר חזק, ועד שהכדור נוחת ונאסף על ידי אחד השחקנים שמפוזרים בבסיסים שעל גבי המגרש, עליו לרוץ מבסיס לבסיס, במטרה להשלים "הום ראן" סיבוב שלם בלי עצירות.

במידה והשחקן של הקבוצה היריבה, הצליח לתפוס את הכדור, המטרה שלו היא לפסול את החובט בזמן הריצה, כלומר, להביא לידי ששחקן מקבוצתו יתפוס את הכדור בבסיס אליו אמור להגיע החובט.

בשונה ממשחקי ספורט אחרים, במשחק בייסבול, כמעט ואין מגע בין השחקנים. המגע היחידי שקיים זה כששחקן פוסל שחקן אחר, וגם זה לא בהכרח מחייב מגע. כמו כן, מדובר במשחק שיכול להיערך במשחק שעות ארוכות, לעיתים הוא נמשך אפילו 4-5 שעות, שכן הוא לא מוגבל בזמן, אלא מי שמנצחת זו הקבוצה שמצליחה הכי הרבה ריצות בתשעה סיבובים או עד שיש שובר שוויון במשחק.

ישנם כללים שונים איך בדיוק אמורים להגיש, איך בדיוק אמורים לעמוד ולזרוק את הכדור. לכל חובט יש 3 אפשרויות עד שהוא נפסל, כלומר, אם המגיש זורק לו את הכדור ובמשך שלוש חבטות הוא לא מצליח לחבוט אז הוא נפסל, ואז הקבוצה השנייה תזכה לחבוט בו. חשוב לציין, שהמגיש יזרוק את הכדור לחובט, בהתאם לסימנים שהתופס, אשר נמצא מאחורי החובט, יסמן לו. כך הוא ינחה אותו, האם להגיש כדור מסובב, כדור מעוקל, ישר, זאת בהתאם למה שהוא חושב שהחובט לא יוכל לבצע.

חשוב לומר, שבמשך השנים נעשו אינספור סרטים ונכתבו אינספור ספרים על בייסבול, מה שמלמד על החשיבות של המשחק ועד כמה הוא טבוע עמוק בתרבות האמריקאית ועד כמה הוא משמעותי במה שנקרא "ספורט אמריקאי".