ליגת בייסבול בארצות הברית

יוני 17, 2019

ליגת הבייסבול האמריקאית ה-MLB, למעשה מחולקת לשתי ליגות. יש את האמריקן ליג, ויש את הנשיונאל ליג. מדובר בשתי ליגות שכוללות בכל אחת מהן 15 קבוצות מארצות הברית ומקנדה. מדובר על ליגה פרטית, כמו מרבית הליגות בארצות הברית בענפי ספורט שונים, מה שאומר, שרק מי שחברי הליגה רוצים שיהיה חבר בה, הם מקבלים אותו.

בייסבול

בשביל להבין את המשמעות של הדבר, להבדיל מליגות אירופאיות וישראליות, אין בליגת הבייסבול האמריקאית קבוצות שיכולות לרדת לליגת המשנה. מדובר על קבוצות שנשארות בליגה כל עוד הן עומדות בתנאים שלה. היבט נוסף שמבדיל בין ליגת הבייסבול האמריקאית לליגות אחרות שאנחנו מכירים בישראל ובאירופה, הקבוצות אומנם מייצגות ערים מסוימת, אך הן שייכות לבעלים שלהן, זה אומר, שאם הוא רוצה, הרי שהוא יכול לקחת את הקבוצה ולעבור איתה לעיר אחרת. ראינו את זה לא פעם קורה בליגות אמריקאיות שונות. מדובר במוצר לכל דבר, מוצר ששייך לבעלים שלו והוא יכול לעשות איתו מה שהוא רוצה.

כאמור, ליגת הבייסבול האמריקאית מחולקת למעשה, לשתי ליגות, בכל ליגה 15 קבוצות, כאשר יש שתי הליגות עצמן, מחולקות לשלושה בתים, מזרח, מרכז ומערב, כאשר בכל בית יש חמש קבוצות. הליגה נערכת בין אפריל לספטמבר, במהלך תקופה זו, כל קבוצה מקיימת 162 משחקים… בסיום הליגה הסדירה, נערכים משחקי פלייאוף, בסדרות, כאשר לפלייאוף עולות חמש קבוצות מכל ליגה, על פי המאזן שלהן. בנוסף עולות שתי קבוצות בעלות המאזן הטוב שלא סיימו בראש הבית שלהן, מקיימות ביניהן משחק בודד על פיו נקבע מי עולה לפלייאוף.

הפלייאוף כולל שלושה סיבובים, המשחקים נקבעים על פי המאזנים של הקבוצות בעונה הסדירה. כל הסדרות הן הטוב בין החמש, כאשר הקבוצה בעלת המאזן הטוב יותר נהנית מיתרון ביתיות.

בסיומו של הפלייאוף, עולות שתי קבוצות לסדרת הגמר, היא מכונה בארצות הברית וורלד סיריס, מאחר והבייסבול האמריקאי נחשב גם לטוב בעולם. הסדרה בין שתי הקבוצות, היא הטוב משבעה משחקים, כאשר הביתיות ניתנת לקבוצה מהליגה שניצחה במשחק האולסטאר, משחק הכוכבים בין שתי הליגות.