קבוצת פוטבול

ליגת פוטבול בארצות הברית

יוני 17, 2019

ליגת הפוטבול האמריקאית נקראת NFL, והיא נחשבת לאחת מארבע הליגות הפופולאריות ביותר בארצות הברית, ביחד עם ליגת הבייסבול, ליגת הכדורסל וליגת ההוקי.

עד לפני מספר שנים, ליגת הפוטבול היתה נחשבת לליגה הפופולאריות ביותר, הן מבחינת רייטינג והן מבחינת התקציבים שהיא גלגלה. בשנים האחרונות, ליגת הכדורסל (NBA) עקפה אותה, אך זו נשארה עדיין פופולארית מאוד בקרב האמריקאים.

ליגת NFL, כולל 32 קבוצות מערים שונות בארצות הברית. אותה קבוצות, בדומה לליגות אחרות בארצות הברית, הן מוצר עסקי ששייך לבעלים שלו, ולכן אם הבעלים מעוניין בכך, הרי שהוא יכול לקחת את הקבוצה ולהעביר אותה לעיר אחרת.

הליגה הוקמה בשנת 1920, עד שנת 1960 בערך, ליגת האוניברסיטאות היתה פופולארית יותר מהליגה המקצועית, אך מאז גם הליגה המקצועית החלה לתפוס תאוצה, וכאמור, כיום היא נחשבת לאחת הליגות הכי פופולאריות בארצות הברית, ומבחינה כלכלית אפילו בעולם.

הליגה נפתחת בחודש ספטמבר, בחג העבודה ונמשכת עד חוסר פברואר, אז נערך משחק הסופרבול המפורסם, המשחק שקובע מי תהיה האלופה. מדובר באירוע השיא, לא רק בליגה אלא בכלל בספורט האמריקאי. מדובר באחד האירועים הכי נצפים ועלות הפרסומות בו, היא מהגבוהות שיש במהלך השנה.  צריך לציין, שמלבד הסופרבול, הרי שמשחקי החג, אלה המשודרים בחג המולד ובחג ההודיה, זוכים לרייטינג גבוה מאוד. לא במקרה פוטבול נחשב למשחק כל אמריקאי, שכן כל המשפחה יושבת וצופה בו ביחד.

כיצד בנויה הליגה

כאמור, הליגה מכילה 32 קבוצות, היא מחולקת לשתי חטיבות שונות, בכל חטיבה יש 16 קבוצות, כאשר כל חטיבה מחולקת לארבע בתים, שבכל בית יש 4 קבוצות. כל קבוצה מחזיקה 53 שחקנים בסגל אך היא יכולה לשתף רק 45 שחקנים בכל מחזור.

כל קבוצה משחקת במהלך העונה 16 משחקים, כאשר מול קבוצות אשר בבית שלה, היא משחקת פעמיים בסך הכל. בסוף העונה, אחרי שיקבעו המאזנים של הקבוצות השונות יתחיל הפלייאוף, אליו מעפילות 6 מקבוצות מכל חטיבה, הן מקיימות משחקים ביניהם על פי המאזן הפנימי שלהן בליגה, שהקבוצות המדורגות ראשונות מקבלות את יתרון הביתיות. שתי הקבוצות שמנצחות בסדרות של משחקי הפלייאוף, מגיעות בסופו של דבר למשחק הסופרבול, אשר קובע מי תהיה אלופת הליגה.