פוטבול

פוטבול בישראל

יוני 17, 2019

כשאנחנו מדברים על פוטבול בישראל, הכוונה שלנו היא כמובן למשחק האמריקאי ולא האירופאי, מה שהאמריקאים קוראים soccer, כדורגל.

בעוד שהמשחק האירופאי הוא מאוד פופולארי בישראל כידוע, למעשה הוא הספורט הכי פופולארי מבחינת קהל, מבחינת כמו הספורטאים שעוסקים בו ומבחינת הכספים שהוא מגלגל, הרי שהמצב של הפוטבול בישראל, הוא שונה לגמרי.

המשחק האמריקאי מתמודד בישראל עם סוג של אנומליה. מצד אחד, מי שבקי מעט בספורט בכלל ובפוטבול בכלל, יודע שיש לו לא מעט מעריצים בישראל. לא מעט ישראלים עוקבים אחרי הנעשה בקבוצות האמריקאיות, לא מעט ישראלים עוקבים אחרי שחקנים בכירים, גם אם לא מדובר בחשיפה והערצה דומה לזו שזוכים אליה שחקני כדורגל, כדורסל או טניס, עדיין יש לא מעט מעריצים למשחק בישראל. מצד שני, מעטים מאוד משחקים אותו בפועל.

בשנת 1988 הוקמה בישראל התאחדות הפוטבול הישראלית, במהלך השנים היא פעלה בצורות שונות, עם מעט מאוד שחקנים באופן יחסי. בשנת 2007 הוקמה הליגה בישראל בתמיכה של גורמים אמריקאיים. הליגה כוללת בסך הכל שמונה קבוצה מקצועיות. מרבית המשחקים נערכו בתל אביב, חיפה וירושלים. במהלך השנים היא זכתה לתמיכה של שחקני עבר ומאמנים אמריקאיים. זאת במטרה לעודד את צמיחת הענף בישראל. צריך לציין, בניגוד לענפים אחרים, כמו כדורסל וכדורגל, לא מדובר בענף אולימפי, ולכן הם לא זוכים לתקציבים של הוועד האולימפי, אך הם כן מקבלים תמיכה מהתאחדות אילת, התאחדות שמאגדת ענפי ספורט לא אולימפיים וכן ממשרד החינוך.

מה המצב כיום בתחום

באופן כללי, המצב לא מזהיר. קבוצות רבות מתקשות להתקיים מבחינה תקציבית ולכן הן מתפרקות או מתאגדות עם קבוצות אחרות, אין הרבה מגרשים בישראל, בוודאי לא כאלה שעומדים בתקן האמריקאי, וכן הניסיון לגייס שחקנים לא תמיד מצליח.

מה שכן, אנחנו יכולים לראות שהליגה הישראלית מתמקדת ביצירת ליגת נוער ותיכונים, זאת במטרה לייצר עתודה, שחקנים אשר בעתיד ייכנסו לענף ואז הוא יגדל. זה ייקח כמה שנים, זה לא יקרה מיד, אך סביר להניח שאם ימשיכו בכך, הרי שהליגה תתפתח ואולי בעתיד נוכל לראות שחקן ישראלי בליגה האמריקאית.