פוטבול

יוני 17, 2019

אין ספורט יותר אמריקאי מפוטבול, למעשה כמעט ובשום מדינה לא משחקים את המשחק הזה, בוודאי לא באופן רציני ומשמעותי כמו בארצות הברית.

עד לפני מספר שנים ליגת הפוטבול היתה הליגה הכי פופולארית והכי רווחית במדינה (בשנים האחרונות עקפה אותה ליגת הכדורסל האמריקאית), אך גם היום היא עדיין נחשבת לאחת הליגות הכי פופולאריות שיש ולאחד המשחקים הכי אהובים בארצות הברית.

לפני שנסביר על המשחק ועל הליגה, צריך לומר, באנגלית אמריקאית יש שני ביטויים, פוטבול, שמלמד על המשחק האמריקאי ו-soccer, הביטוי ששייך לכדורגל שכולנו מכירים ואוהבים, המשחק שנתפס בארצות הברית כאירופאי. העובדה שיש שני מונחים כאלה, אשר על פניו אמורים להיות דומים, יוצר לא פעם בלבול, במיוחד בקרב מי שאיננו אמריקאי ולא יודע שהם עושים את ההפרדה הזאת.

באופן אבסורדי, המשחק הומצא בכלל באנגליה במאה ה-19, אך הגיע לארצות הברית באמצע המאה ומאז הוא הפך להיות ספורט אמריקאי לכל דבר. המשחק משלב בתוכו תכונות שונות, כגון מהירות, זריזות, אגרסיביות וטכניקה הן בהתקפה והן בהגנה.

המשחק בנוי משתי קבוצות, אשר המטרה שלהן היא להבקיע לשער של הקבוצה השנייה. כל קבוצה מעמידה 11 שחקנים, ולכל שחקן יש תפקיד מסוים. אומנם לכל קבוצה מותר לבצע החלפה אחת במהלך המשחק, אך ניתן לבצע אותו בכל שלב בתהליך ההתקדמות של הקבוצה השנייה, לכן באופן מעשי, מותר לשלב בו הרבה יותר שחקנים.

לכאורה הכללים והמטרות של המשחק נשמעים דומים למשחק כדורגל רגיל, אך יש הבדלים מהותיים ביניהם. ראשית, מרבית המשחק הוא בידיים ולא ברגליים, שנית, השחקנים אמורים להתקדם עם הכדור אל השער של האזור אותו הם אמורים להבקיע. כאשר בקצה של כל צד יש שער, אשר ניתן להבקיע אליו בבעיטה במצב נייח. בשאר המצבים מדובר על ניסיונות לתפוס דאון, כאשר המצב הטוב ביותר הוא טאצ'דאון, ניסיון להגיע לאזור של הקבוצה השנייה, בין אם זה באמצעות חדירה של שחקן עם כדור ובין אם זה באמצעות מסירה לאורך המגרש.

משחק פוטבול נמשך קרוב לשלוש שעות, מאחר ולכל קבוצה יש ניסיונות שונים להבקיע את השער של הקבוצה השנייה. יש מקרים בהם המשחק משוחק עד שאחת הקבוצות מבקיעה (שער זהב).

על המגרש והציוד של השחקנים

מגרש פוטבול הוא מגרש מלבני שמחולק ליארדים שונים, כל אחד מסמל את המרחק לשער של הקבוצה היריבה. בקצה של כל מגרש יש שער מלבני גבוה. להבדיל ממשחק כדורגל רגיל, על השער הזה אי אפשר להגן באמצעות שוער.

הציוד בו משתמשים במהלך המשחק כולל, כדור פוטבול, כדור אליפטי מחודד, קסדות אשר אמורות להגן על השחקנים מפני פציעות ראש, וכן מגן חזה, מגני ידיים וברכיים. אלה הכרחיים מאחר וחלק גדול מהמשחק כולל היתקלויות פיזיות בין השחקנים השונים.